مجتمع فولاد غدیر نی‏ریز یکی از 8 طرح تولید فولاد استانی تولید آهن اسفنجی و فولاد سازی دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای هدف توسعه غیر متمرکز فولاد در برنامه توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کشور است که با هدف تولید سالانه 800,000 تن آهن اسفنجی و 1 میلیون تن فولاد در استان فارس و شهرستان نی‏ ریز احداث و به بهره برداری  رسیده است .

 

این طرح که در سال 1386 با سرمایه‏ گذاری کامل دولتی)  ایمیدرو و شرکت ملی فولاد ایران ) و پس از مطالعات اولیه و انتخاب مکان در  کیلومتر 50جاده نی ‏ریز- سیرجان آغاز گردیده بود، در سال 1393 و با مشارکت 65 درصدی شرکت سرمایه‏ گذاری غدیر، مسیر احداث را با سرعت بالاتری پیمود و با سرمایه ‏گذاری بیش از 3450 میلیارد ریالی در بهمن ماه 1396 به بهره برداری رسید .

 

 با راه‏ اندازی واحد احیاء مستقیم این طرح سالانه 800،000 تن به تولید آهن اسفنجی کشور افزوده شده همچنین واحد فولاد سازی این مجموعه نیز با سرمایه‏ گذاری بیش از 11000 میلیارد ریالی طی دوسال ونیم آینده یک میلیون  تن به تولید فولاد کشور خواهد افزود.

 

 

 

فناوری تولید فولاد در شرکت فولاد غدیر نی‏ ریز

 

 

در این روش که احیاء مستقیم نامیده می‏شود، بیش از 92 درصد محتوای آهن سنگ معدن به آهن فلزی تبدیل می‏ گردد. این روش علاوه بر کاهش آلودگی‏های محیط زیستی، تا 15 درصد نیز از قیمت تمام شده محصول فولادی  نسبت به روش کوره بلند می کاهد.

 

در سال های اخیر با هدف بومی کردن تکنولوژی ودستیابی به دانش فنی تولید آهن اسفنجی و با تکیه بر در پی تجارب اندوخته شده طی سالهای کار با واحدهای احیا و با ورود شرکتهای ایرانی به عرصه طراحی، فناوری جدیدی با به روز‏آوری و بهینه سازی فناوری میدرکس عرضه و با نام (Persian Reduction  ) PERED  شناخته می شود، ضمن برخورداری از راندمان بالاتر و مصرف برق، گاز و آب پائین‏ تر، نسبت به فناوری رایج بین‏ المللی میدرکس، هزینه‏ های نگهداری کمتری را نیز به همراه دارد. واحد احیاء مستقیم  مجتمع  فولاد غدیر نی‏ ریز  نیز بر مبنای این فناوری طراحی و به دست پیمانکار ایرانی به صورت پیمان EPC(طراحی، خرید، اجرا وبا نظارت وهمراه مشاور ذیصلاح) به اجرا درآمده که  با فناوری  ایرانی  و همت و تلاش فرزندان این مرزو بوم  احداث  و در سال   اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال به ثمر رسیده است .

 

 

 

 

موقعیت جغرافیایی مجتمع فولاد غدیر نی ریز

 

 مجتمع فولاد غدیر نی ریز در بخش قطرویه شهرستان نی ریز و 50 کیلومتری این شهر تاریخی واقع شده است. پیشینه تاریخی نی‏ ریز به دوره  هخامنشیان بر می‌گردد و منطقه‌ای را که در حال حاضر به    نی ریز  معروف است در دوران داریوش کبیر از شهرهای آباد و پر جمعیت فارس بوده است. وبه استناد لوحه سنگی که بر اثر کاوشهای علمی از تخت جمشید بدست آمده، از جمله کتیبه ‏ای که به خط میخی نقر شده، در زمان هخامنشیان "نای ذی" کارگاه اسلحه سازی نامیده می‌شده است،  نی ریز در زمان سلطنت پیشدادیان مرکز فولاد سازی بوده و وسایل فولاد سازی و ادوات جنگی برای سپاهیان خشایارشاه در این شهر ساخته می‌شد.

 

 

در دوره ی بعد از ورود اسلام به ایران ، نی ریز از مراکز مهم علمی فرهنگی فارس بوده و نقش مهمی در تبیین فرهنگ ایرانی اسلامی و امتزاج این دو عنصر ارزشمند داشته است. از چهره های برآمده از این فرهنگ میتوان از ریاضی دان بزرگ جهان اسلام ، ابوالعباس فضل ابن حاتم نی‏ ریزی ، که در دنیای ریاضیات از که شهرتی همسنگ بزرگان ایران زمین مانند خوارزمی برخوردار است نام برد.        

                   

شهر نی ریز مهد هنر ایرانی اسلامی و خواستگاه بزرگترین خطاطان خط نسخ این سرزمین است که سرآمد ایشان میرزا احمد نی ریزی استاد مسلم خط نسخ و بزرگترین  کاتب کلام الله مجید در عصر صفویه است. کسی که خط خوش ایشان و آثار به جامانده از او آبروی خطاطی در دوره ی بعد از اسلام می باشد

 

 

در حقیقت احداث و افتتاح مجتمع فولاد غدیر نی ‏ریز سرآغاز دوره‏‌ی نوینی از توسعه صنعت در منطقه و بازگشت نی‏ ریز به شهرت باستانی خود در صنعت ذوب و ساخت فلزات و و فولاد می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حقوق استفاده

کپی رایت 2016

شرکت فولاد غدیر نی ریز

اطلاعات تماس

  • فارس نی ریز کیلومتر 50 جاده نی ریز - سیرجان
  • 07153854015-07153854012
  • 07153854016
  • این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید
  • تهران شهرک غرب،بلوار فرحزادی،خیابان سپهر،پلاک 34،واحد 302
  • 02188365194-02188379215

دریافت ایمیل

اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید.

تنها محدودیت های شما ، محدودیت هایی است که به آن اعتقاد دارید.

Template Settings

Color

For each color, the params below will be given default values
Green Dark_Green Oranges Yellow

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Spotlight5

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction